Vellykket Like A Girl camp

Den gratis Rocamp for piger mellem 12 0g 17 år fredag-lørdag i Odder Roklub blev en stor succes. I alt deltog 13 piger: 3 roere og 11 endnu-ikke-roere samt et instruktør Dream Team bestående af Juliane Elander, Christina Pultz, Julie Poulsen og Mette Leitzke.

Det var fantastisk rovejr at holde LikeAGirl Camp i hele fredag, og det viste sig at være en flok skønne og seje piger, der havde meldt sig til campen. De gik på med krum hals, både med opvarmningsøvelser på land og i ergometer og derefter gik turen ud på vandet i tre inriggere med en kompetent eliteinstruktør i hver båd, og klubbens ungdomsroere  hoppede i scullerne.

For alle pigerne var der tale om en rodebut og de var gode til at fange det rotekniske og de var en glad flok, der kom ind og var klar til at spise pasta  med Julianes kødsovs og salat.

Aftenprogrammet stod efter planen på hygge, men det var så godt rovejr, og da vejrmeldingen for lørdag formiddag bød på vind og da TV2 OJ dukkede op, så skyndte alle sig i bådene igen og ud for at ro en aftentur. Frida og Alvilda fik ud over deres rodebut også Tv-debut i et interview om betydningen af at dyrke foreningsidræt.

Herefter var der dømt fælles 10-20-30-40...... i havet, hygge i klubhuset, slik, spil, snak og så skulle de da også lige se sig selv på TV.

 

Lørdag blæste det 5 sek.meter fra syd-syd-øst, så der var både buler og skum på vandet. Derfor måtte instruktørteamet opgive at få scullere på vandet og  i stedet blev det de nye coastalbåde, som klubben har fået af NordeaFonden og to inriggere, pigerne kom ud at ro i. Det var vel roet, at de kunne tackle årerne og teknikken og bølgerne på én gang.  Heller ikke i dag, fik de mulighed for at være sig selv for DR TV Avisen var på besøg i tre timer for at se, hvad der skete på lejren, og fotografen og journalisten var med på vandet i følgebåden.

Lørdag fik instruktørerne hjælp af formand og ungdomsleder i Odder Roklub, Michael Brandt og coastalinstruktør Peter Poulsen, Julies far, som tog sig af at få følgebåden på vandet, så roningen kunne afvikles sikkert, selvom det blæste en kvart pelikan.

Herefter var det tid at trække de tunge både op over stranden og vaske dem af og tælle ro-vablerne. Herefter var det en flok sultne piger der kastede sig over frokosten med øjnene klistret på de filmklip Christina og Juliane havde fundet frem fra dette års EM-træningslejr og en optagelse fra OL 2012 hvor Rasmus Quist og Mads Rasmussen, Julianes mand, vandt guld.

Pludselig vrimlede p-pladsen ved klubhuset med biler, det var tid for forældrene at gøre deres afhentningsindtog og det var helt sikkert nogle trætte piger, de hentede. Roning, frisk luft og nye venner og mange nye indtryk og måske lidt for lidt søvn, kan godt gøre øjnene lidt tunge.

I Odder Roklub har vi et hashtag #odderhardesejesteroere og med det de fire elitepiger oplevede, så mener de godt at alle de nye rospirer er kvalificerede til den betegnelse, så vi håber, at se nogle af dem i klubben igen.

I alt lavede medierne 5 indslag om Like A Girl Camp - og det er vi meget taknemmelige for - og vi håber, at pigerne har fået set og hørt sig selv og har lært at den bedste vej til at komme i medierne er sport/roning og ikke reality-programmer.

19. juli

TV2OJ rocamp TV-indslaget liggeri tidsrummet 00:05:48-00:11:50

https://play.tv2.dk/programmer/nyheder/serier/tv2-oestjylland/19-juli-2019-kl-1930-194106/

 

20. juli

DR Tv Avisen. Indslaget ligger fra 00:17:50

https://www.dr.dk/tv/se/tv-avisen-med-sporten/tv-avisen-23/tv-avisen-med-sporten-2019-07-20?fbclid=IwAR03e4MA4b0emeEjgZtdXI17iRZs-pHp69YzjtfHd2Z0Va7NmqJ3aWNMMIQ#!/18:53

P4 indslag kan høres i denne udsendelse. Det ligger i tidsrummet 1:08:00- 1:20:08

Med Juliane Elander, Kamma og Nanna Sørensen

https://www.dr.dk/radio/p4aarhus/p4-weekend-aarhus/p4-weekend-2019-07-20-06-03-2

P1 indslag

Med juliane Ligger i tidsrummet 00:35:14 - 00:40:55

https://www.dr.dk/radio/p1/p1-morgen/p1-morgen-2019-07-20

DR Radioavisen

https://www.dr.dk/radio/p4/p4-radioavis-radio/radioavisen-2019-07-20-21-00

By | 2019-07-21T19:38:06+01:00 juli 20th, 2019|Aktivitet, Coastal, Pressemeddelelse, Ungdomsroning|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment