Vellykket DM med Juliane Elander i rollen som coach

Der er tradition for at Odder Roklubs roere har medaljer med hjem fra DM i ergometerroning. I år var ingen undtagelse. Tre danske mesterskaber og to sølv var årets høst

 

For første gang i 20 år stillede Odder Roklub op uden eliteroere til at forsvare klubbens farver. Julie Poulsen er stadig på college i USA og Juliane Elander havde valgt DM-roningen fra for at være vært for Odderroerne hjemme i privaten fra fredag til lørdag og for at være coach under løbene. Klubbens formand og ungdomsleder, Michael Brandt, var forhindret i at være til stede til DM, fordi han var til dimissionsfest efter veloverstået maskinmestereksamen.

 

Coachingen under DM var Juliane Elander nu ikke alene om, men hun indgik i et team med ungdomstræner Ulla Neess, et par roere og en af fædrene. Under løbet sidder der nemlig altid en coach direkte bag den roer, der er i ilden og støtter moralsk, hepper højlydt, og indpisker verbalt. Coachenes arbejde gav åbenbart pote, for juniorroerne gav alt, hvad de havde i sig – og lidt til. Ud over medaljehøsten satte flere af de unge nemlig personlige rekorder.

 

Formiddagen startede ud med mastersroerne og i klassen 60+ vandt Per Amby en suveræn guldmedalje til sin store medaljesamling. Han var klubbens ældste deltager, men de alleryngste Clara Mikkelsen og Hanna Faber Laursen lod sig åbenbart inspirere. Som til de jyske mesterskaber for 14 dage siden vandt Clara Mikkelsen guld og Hannah Faber sølv. Sejt, at være nummer ét og to i både Jylland og Danmark efter kun et halvt år i klubben.

 

Mere metal om eftermiddagen

Juniorlandsholdsroeren, Anton Østergaard-Clausen, vandt sølv i 2 km i U-17 klassen, kun slået af ærkerivalen Tobias Bork Kristensen fra Holstebro. I 200 m sprint fulgtes netop de to ad helt til målstregen i en indædt fight og fik delt guld. Klubbens anden juniorlandsholdsroer Trine Leitzke blev nr. 5 i U-17 i såvel 2 km som i sprint.

Begge Odders stortalenter trak alle kræfterne ud af deres rugbrødsmotorer og var segnefærdige bagefter, men som sprint-resultaterne viser det, så har de evnen til at restituere hurtigt og lave nye topresultater.

 

Anne Asaa og Andreas Vestergaard Petersen stillede op i klassen 15 år, og fik henholdsvis en 6. og en 14. plads på distancen 1,5 km. Andreas, som kun har roet et par måneder, var også med i klubstafetten, sammen med Per Amby, Anton Østergaard-Clausen og Trine Leitzke. Superbt af ham at springe ind i DM sammen med en garvet trio og sikre Odder Roklub en 7.-plads blandt de 18 deltagende klubber. Det er vel roet - som det hedder i rosproget.

 

Tradition at bo hos Juliane Elander

Mange af roerne havde ellers været nervøse inden DM, men de otte ungdomsroere, der boede hos Juliane Elander og tidl. OL-guld-vinder Mads Rasmussen i Bagsværd, blev der taget godt hånd om, så nerverne ikke tog overhånd.

”Fredag startede med kortspil og afslappende klavermusik på anlægget. Vores bevægelsesrum er lavet til sovesal. Fredagsslikken er ikke spist op.  Endnu… og der grines til Gurli Gris på tv. Tidsplanen for i morgen lagt, og taktikkerne snakket igennem - og der råhygges, ” lød det fra Juliane Elander fredag aften.”

Det er en tradition, at Juliane slår dørene op til privaten, når roerne er i København. For Odder Roklub er det virkelig unikt at have en eliteroer som Juliane.

”Der vist ikke mange klubber, der kan prale med at have en så dedikeret toproer. Vi er meget heldige, at have hende, og vi har haft en hel fantastisk god tur,” understregede ungdomsroerne, da de rapporterede deres gode resultater og oplevelser hjem til klubben.

By | 2020-01-20T14:31:43+01:00 januar 20th, 2020|Aktivitet, Elite, Pressemeddelelse, Ungdomsroning|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment