Vejret slog ikke medaljehumøret i stykker

Vejret slog ikke medaljehumøret i stykker

 

Odder Roklub har haft en fantastisk uge med deltagelse i landets største romæssige tilløbsstykke, Sorø Internationale Regatta, efterfulgt af sommercamp for ungdomsroerne. Med sig hjem fra Sorø havde klubben en sølvmedalje, en bronzemedalje og et par 7. pladser samt en række flotte debutplaceringer.

 

Der er vintersport og sommersport, og for roere er sommerens udendørssæson noget ganske særligt. Noget af det klubbens ungdomsroere (kaldet uroere) glæder sig gevaldigt til, er at komme til regatta og ro om kap i høj sol og stille vand. Når sådan en uge skal løbe af stablen, intensiveres brugen af diverse vejr-apps, men lige meget, hvilken app uroerne eller trænerne brugte sidste uge, var vejrmeldingen nedslående: regn, tordenvejr, storm. Det er jo nærmest ikke til at bære, når trænere og 14 ungdomsroere har sat en uge af til at ro.

 

Sorø Internationale Regatta

Forrige weekend var vejret ok fredag, da en lille karavane med 12 uroere samt trænere og forældre drog af sted til Sorø, hvor de unge skulle dyste med såvel roere fra hele landet som med stærke roere fra Norge og Sverige.

Et set up med fire opholdstelte og adskillige småtelte til nattesøvnen dannede rammen om Odder, Silkeborg og Århus’ uroere, og det var godt, at roere og trænere havde tag over hoved, for lørdagsroningen druknede i regn, og søndag ved middagstid blev uvejret så slemt, at al roning blev indstillet, og jyderne blev nødt til at pakke sammen i al hast ved middagstid for at kunne komme over Storebæltsbroen med bådtraileren.

Alligevel var det en sjov regatta med roning, fællesskab og hygge, og det blev traditionen tro også til nogle vældig flotte sportslige resultater.

Caroline Sejersen, som lige har repræsenteret Danmark til De Nordiske Ungdomsmesterskaber, roede sammen med sin faste makker, Dina Poulsen fra Sorø, og det gjorde de så godt, at de vandt en bronzemedalje i U 19. Den svenske roklub Mölndal manglede en pige i U17-dobbeltfirer, og der sprang Clara Mikkelsen til og fik en fed oplevelse, for sammen med tre svenske piger roede hun sig sikkert til en sølvmedalje. Det gjorde hun, selvom hun allerede havde været i ilden i to løb med sin faste makker fra Århus Roklub, Maya Majeed.  Sammen havde de sikret sig en 3. plads i det indledende heat, og senere blev de nr. 10 sammenlagt.

Odder Roklubs stortalent Frey Sørensen var kommet i menneskehænder i U17, hvor han blev slået snævert af to bomstærke norske roere fra Christiania. Derfor endte han i B-finalen, hvor han vandt suverænt, og han blev således nr. 7 til denne regatta.

 

Mange debutanter

Odder havde Aksel Kragh, Frederik Amby og Kristoffer Dudziak med i U15. De er alle nye roere uden så meget rutine på vandet. De klarede dog regattaen fint, det hårde vejr taget i betragtning og blev nr. 4, 5 og 6 i deres respektive indledende løb. De to 12-årige debutanter, Vilhelm Mazanti og Laust Birk Termansen, roede med i U15, hvor de blev nr. 5 i samme indledende heat som 14-årige Aksel Kragh og Frederik Amby blev nr. 3. Samlet blev Aksel og Frederik nr. 7 og Vilhelm og Laust nr. 10 i Sorø.

Odder Roklubs yngste deltager, 11-årige Astrid Mikkelsen, var meget nervøs, da det var hendes debut. Efter at Astrid var roet ud på banen, kom hun i snak med nogle af sine konkurrenter, og det trøstede hende at vide, at hun ikke var den eneste med nerver på. Herefter roede hun et flot løb, der gav en 4. plads i hendes afdeling.

Alt i alt fornemme placeringer i et stærkt nordisk felt.

 

En solopgangstur reddede sommer-campen

Efter at være hastet hjem fra Sorø pga. uvejr og storm skulle trænere og 14 uroere mødes til sommer-camp i Odder Roklub fra tirsdag til torsdag, men for pokker, som vejret drillede igen. Det er selvfølgelig ikke nær så sjovt at være tvunget til at træne inden døre som at komme på vandet, heller ikke selvom trænerne etablerer cirkeltræning, rokonkurrencer og teoriundervisning og havde stablet en masse hygge og fællesspisning på benene. Fællesskabet trivedes alle tre dage, og klubhuset genlød skiftevis af hivende vejrtrækning til whuuuuz-lyden fra romaskinerne, snak og rungende latter.

Heldigvis viste vejrudsigten, at der onsdag morgen kl. 04.00 var mulighed for at komme ud at ro en solopgangstur. Selvom det er uvant at stå så tidligt op i sommerferien, var trænere og uroere alle med på idéen, og de fik en helt fantastisk smuk tur i stille rød-lilla vand. Den slags oplevelser er med til at styrke sammenholdet i ungdomsafdelingen yderligere, og nu glæder uroerne sig allerede til næste regatta, for ”vejret kan næsten ikke blive værre.”

 

 

 

 

Søndagens løb i Sorø var i afdelinger

U 15 drenge 2X over 500 meter

Aksel Mikkelsen roede sig til en sølvmedalje 1. afdeling, Frederik fik en 4. plads i 2. afdeling.

U 14 drenge 2X over 500 meter

I 1. afdeling roede Kristoffer eget flot løb, der gav en 4. Plads

U 17 drenge 2X over 500 meter: Frey Sørensen er stor og stærk, men Christiania Roklub havde 2 roere der var lidt mere trimmet. Frey tog dog kampen op og det blev et spændene løb om 1. pladsen. Hvor Frey fik 3. pladsen kun sekunder fra 1. pladsen og 5 tiendedel til 2. pladsen

U 17 piger 2X over 500 meter Maya og Sara nåede også på vandet søndag. Nu var det for alvor med hård vind ind fra siden, så pigerne fik det ikke til at fungere optimalt. En 3. plads i deres afdeling.

 

By | 2023-07-10T00:02:00+01:00 juli 9th, 2023|Aktivitet, Elite, Pressemeddelelse, Ungdomsroning|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment