Presse : Verdens hurtigste kommer til Kvickly Odder

Pressemeddelelse fra Odder Roklub d. 5. marts 2016:
Verdens hurtigste kommer til Kvickly Odder
Odder Roklub stiller op til årets 24 timers roning i Kvickly Odder med et stort galleri af verdensmestre og verdensrekordholdere sammen med motionisterne og de unge

For 16.gang afholder Odder Roklub i samarbejde med Kvickly Odder en spændende 24 timers sponsorroning i Kvicklys forhal fra fredag d. 11 marts kl.15.00 til lørdag d. 12 marts præcis kl. 15.00. Arrangementet bliver som altid støttet af mere end hundrede lokale virksomheder og private og er af vital betydning for Odder Roklubs økonomi.
Klubbens roere holder en romaskine i gang i alle 24 timer. Tempoet veksler fra verdensklasse i dagtimerne til motionistroning om aftenen. Klubbens ungdomsroere og elite får hjælp af Hou Cross-fit til at holde romaskinen kørende i nattetimerne.
Verdensklasse og motionister
Der har altid været et forbilledligt sammenhold i rosporten. Det kommer også til udtryk ved årets arrangement, hvor en række landsholdsroere fra andre klubber hjælper med at holde farten oppe i romaskinen. Odder Roklub har som sædvanligt vores egen Juliane Elander på besøg. Hun holder en kort ”pause” i OL-forberedelserne og er i topform efter at have sat ny verdensrekord på 6000 m, og hun som første letvægtspige kommet under 7 min. på konkurrencedistancen 2000 meter.
Steffen Bonde møder op som nyslået verdensmester fra Boston i sidste uge. Og som noget særligt kommer næsten hele det mandskab fra Ålborg studenterroklub, som i denne weekend har sat verdensrekord på 24 timer både for herrer og damer.
Sponsorer, der støtter roklubben med et kronebeløb pr. roet kilometer, kan godt begynde at ryste lidt i bukserne. Der bliver fart over feltet, når de mange muskelsvulmende mænd og kvinder ”mishandler” romaskinen i elite-timerne lørdag formiddag. Når det går hedest til, skiftes roerne til at sidde i maskinen med kun 15 sekunders mellemrum - et syn der skal opleves.

Fynsk eventyr
Odder Roklub har ikke ligget på den lade side op til årets 24 timers roning i Kvickly Odder. En deputation fra klubben har været på udflugt til Kerteminde, hvor de har deltaget i de Fynske Mesterskaber. Odder roerne hjem bragte en hel skatkiste af ædle medaljer. Det blev til 14 medaljer i alt heraf 8 af guld til roere i et aldersspænd fra 12 til 70+.

Guldvinderne var: Cecilie Illum (1000 m. og sprint)
Pi Goslar (sprint)
Marie Poulsen ( 1000 og sprint)
Mette Leitzke (1000 m)
Ulla Nees (60+ 1000 m )
Flot demonstration af bredden og engagementet i Odder Roklub inden opvisningen i Kvickly Odder

Venlig hilsen Odder Roklub v/ Peder Würgler Hansen

Vedhæftede foto fra sidste års 24 timers roning (privat foto)
Inspiration til ORs motinister

By | 2017-04-11T22:58:14+01:00 marts 7th, 2016|Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment