Presse: Steffen og Juliane helt tops ved DM i ergometer-roning

Sølvstaffet Juliane , Tage, Steffen og Alex

Steffen med Guld Mads Rasmussen sølvSølvstaffet Juliane , Tage, Steffen og AlexDanmark har verdens bedste letvægtsroere. De to hurtigste kommer fra Odder Roklub: Steffen Bonde og Juliane Elander

I den forløbne weekend blev der afholdt Danmarksmesterskaber i indendørsroning i Gladsaxehallen. Odder Roklub havde som sædvanligt sendt en større delegation over bælterne - 17 roere med et aldersspænd fra 12 til 76 år. Roerne fra Odder overnattede i Danske studenters klubhus, hvor Juliane Elander som sædvanligt gæstfrit slog dørene op for de mange unge klubkammerater.

Veteranen og de helt unge
I Gladsaxehallen begyndte konkurrencerne fra morgenstunden med de lidt ældre deltagere. Første roer fra Odder, der kom ilden, var klubbens grand old man Tage Staal. Tage har allerede mange titler, men har en stående konkurrence med de andre seje roere i aldersklassen 70+. Lørdag rakte indsatsen til en 3. plads. Det er en god optakt til, at han om kort tid tager til Boston og kæmper om Verdensmesterskabet.
Så tog de unge over for en stund. Cecilie Madsen vandt guld klassen for 12 årige og havde Trine Leitzke med på en 4.plads.
Christine Cardel vandt bronze for de 14 årige
De øvrige juniorroere leverede fine præstationer i de ordinære løb, men ikke flere medaljer.

Odder dominerer letvægtseliten
Der var med stor spænding set frem til eliteløbene, hvor Odder er stærkt repræsenteret i letvægts klassen.
Julie Poulsen vandt bronze i U23 og Alex Berg fra Odder gentog præstationen i herrerækken i et meget stærkt felt.

Juliane Elander Dansk mester - igen
Damernes letvægtsfinale var imødeset med stor spænding. Kunne Juliane Elander ro endnu et mesterskab hjem til Odder Roklub og hvad med hendes olympiske makker Anne Lolk. Det gælder allerede nu om at køre sig i stilling til de to pladser i den olympiske dobbeltsculler 2016.
Der blev trukket gevaldigt i ”årene” og de to piger præsterede det maximale. Juliane vandt Danmarksmesterskabet sikkert i 7.min. 04 sek. for de 2000 meter, meget tæt på personlig rekord, og Anne Lolk kom ind som nummer 3 i personlig rekord. De to nybagt mødre bliver ikke nemme at bide skeer med i denne sæson.

Steffen Bonde sikker Guldvinder
Steffen Bonde var kommet på en hård opgave i sit løb. Blandt konkurrenterne i hans klasse var tidligere verdensmestre og olympiske mestre og medlemmer af den meget omtalte guld-firer. Men med Steffens velkendte fighter instinkt holdt han det store pres hele vejen gennem de 2000 meter og blev Danmarksmester i senior letvægtsroning for første gang. På andenpladsen 2 sek. efter kom OL guldvinder Mads Rasmussen, som er gift med Juliane Elander.
På 11. pladsen i samme løb kom endnu en roer fra Odder, Mathias Larsen

Sprint
3 unge roere fra Odder klarede sig flot i den specielle sprintdisciplin, hvor der kun roes 100 eller 200 meter i et opskruet tempo. Cecilie Madsen vandt guld og Trine Leitzke fik bronze for de 12 årige. Christine Cardel vandt sølv for de 14 årige.

4 hold fra Odder i stafetten
Danmarksmesterskaberne slutter af med klubstafet med 4 mand på hvert hold. Hver roer ror 500 eller 1000 meter. Juniorerne fra Odder havde hele to hold med. De blev nummer 5 og 7 blandt 19 tilmeldte hold.
De voksne klarede sig endnu bedre med en sølvmedalje til førsteholdet med Tage Staal, Juliane Elander, Steffen Bonde og Alex Berg. Andet holdet kom ind som nummer syv.

24 timer i Kvickly Odder
Flotte resultater der lover godt for den kommende sæson. Landsholdsroerne tager søndag til Portugal i træningslejr. Odder Roklub regner med at kunne præsentere de fleste af medaljetagerne fra DM, når roklubben holder 24 timers roning i Kvickly Odder d. 27- 28. februar, for at skaffe penge til klubbens mange aktiviteter, der sætter Odder på verdenskortetkortet

Venlig hilsen Odder Roklub v/ Peder Würgler Hansen, sekr.

By | 2017-04-11T22:58:20+01:00 februar 1st, 2015|Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment