Presse: Sommerturbo på roklubben

Sommerturbo på roklubben
Guldmedaljer i Rotterdam. Sommertogt for motionisterne på Flensborg fjord. Hedebølge og guldmedalje i Sorø. Ro-skole i stormende kuling ved Saxild strand og flot start på årets sidste World Cup i Luzern – det er spisesedlen for roerne i Odder Roklub de sidste 14 dage.
”Sommeren” 2015 har hidtil været en travl tid for roklubbens medlemmer på forskellige niveauer. Først roede Steffen Bonde og Alex Berg guldmedaljer hjem ved Bleeker Regattaen i Rotterdam. Så tog en flok friske motionister på sommerferietur på Flensborg fjord i både kajakker og inriggere.

Sorø i hedebølge
Sidste weekend drog ni roere og to trænere til nordens største regatta i Sorø, hvor specielt de unge roere får muligheden for at opleve konkurrence-atmosfæren fra de store regattaer.
Der blev konkurreret under meget specielle vejrforhold med hedebølge og temperaturer over 30 grader.
Det var noget uvant efter det kolde blæsende forsommervejr, som har præget Danmark.
En af trænernes vigtigste opgaver ved stævnet var da også at få fyldt tilstrækkelig med væske og kalorier på de unge roere i den stegende hede.
Lørdag og søndag fik de unge roere fine placeringer. Trine Leitzke og Cecilie Madsen roede sølvmedaljer i Junior D klassen. Og Christine Cardel og Marie Poulsen fik en 5. plads i A finalen for Junior C.
Søndag var løbene inddelt efter årgang. Her gjorde Christine Cardel sig igen bemærket med en overlegen førsteplads i singlesculler årgang 2001 og makkeren fra dobbeltsculleren Marie Poulsen fik sølvmedalje i årgang 2000. Trine Leitzke og Cecilie Madsen fik endnu en sølvmedalje søndag.
To af Odder Roklubs voksne eliteroere deltog også i Sorø. Julie Poulsen overraskede alle ved at vinde singlesculler med adskillige bådlængder for nummer to.
Mathias Larsen stillede op i dobbeltsculler med Oscar Petersen, Bagsværd. De var eneste letvægts mandskab, men tog uimponeret kampen op mod alle de tunge. Mathias og makker var tæt på at vinde, men måtte nøjes med sølvmedaljer.

Stormfuld skole
Mange af de unge, der svedte i hedebølgen i Sorø i sidste weekend har fået temperaturen på plads under Odder Roklubs roskole ved Saxild strand. Hver sommer samler klubbens to dedikerede trænere de unge roere til en lille uges skole i roteknik, masser af socialt samvær og underholdning. Roskolen bakkes flittigt op af forældre, som sørger for passende fortæring, til de sultne kursister. Vejrforholdene har i år været vanskelige med megen blæst, så der er blevet motioneret mest på land.

World cup i Luzern
Odder Roklub har sendt sine to stærkeste internationale roere til Schweiz i denne weekend. Det er Juliane Elander og Steffen Bonde. De to odderroere deltager i årets sidste World Cup inden Verdensmesterskaberne om 6 uger i Sydfrankrig
Steffen Bonde blev udtaget til Worldcuppen sammen med sin makker Emil Espensen DSR efter fantastisk roning og Guldmedalje i Rotterdam. De har i dag roet indledende heat, og på alle måder levet op til tilliden.
I en nervepirrende slutspurt kæmpede den danske båd mod englænderne om den finalegivende 1.plads. Steffen og Emil blev slået på målstregen med en margen på sølle 1.77 sek.
Steffen Bonde har indtil denne sæson roet med to årer i single- eller dobbeltsculler. Men ror nu med en åre i en toer, som omtalt med stor succes
Juliane Elander fra Odder kæmper i øjeblikket for endelig at kvalificere sig til OL 2016. Udtagelsen sker ved VM om 6 uger. Ved de to World Cups i år er det blevet til en 4.plads og en 9.plads.
I et forsøg på at få endnu mere fart i dobbeltsculleren eksperimenterer pigerne i denne regatta med at bytte plads, så Anne Lolk overtager tagåren og den erfarne Juliane overvåger begivenhederne fra det forreste sæde.
I Luzern tropper hele verdens eliten i damernes letvægts dobbeltsculler op. Denne bådklasse betragtes som den hårdeste konkurrence i rosporten, da det er eneste OL bådtype i damernes letvægt.
I indledende heat i dag kunne kun nummer et kvalificere sig direkte. Juliane og hendes makker Anne Lolk , DSR roede en sikker 3. plads hjem og viste klasse i efterfølgende opsamlingsløb ved at vinde sikkert og slå den stærke Hollandske båd i et tæt spurt-opgør. Juliane og Anne er nu klar til en stor opgave i et meget stærkt felt i semifinalen i morgen.

Venlig hilsen Odder Roklub v/ Peder Würgler Hansen

By | 2015-07-10T23:20:39+01:00 juli 10th, 2015|Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment