Presse : Roklubben fik overrakt sin miljø-pris

IMG_1671

IMG_1657

IMG_1659

IMG_1660

IMG_1664

IMG_1669
Ved et arrangement med fællesspisning for medlemmerne fik Odder Roklub overrakt miljøprisen ”Grøn klubpris 2015” af repræsentanter fra Dansk forening for Rosport.

To mand fra Dansk forening for Rosport: Formand for miljøudvalget Erik Trøigaard og konsulent Anders Tranberg Andreasen, havde taget hele turen fra hovedstaden til klubhuset på Rylevej ved Saxild strand for at overrække rosportens fornemme miljø-pris, som ledsages af 10.000 kr..

De blev belønnet med et nostalgisk måltid til klubbens fællesspisning onsdag, nemlig den originale Viking-bøf, som mange lidt ældre medlemmer husker fra deres unge dage i Århus.

Torsten Traberg bød velkommen og Formanden for Dansk forening for Rosports miljøudvalg Erik Trøigaard motiverede prisen og roste klubben og de to ildsjæle Dennis Kragh Thomsen og Anette Lahn Hansen for deres store arbejde med realisere foreløbig sidste etape af projekt NUL-ENERGI KLUBHUS. De fremmødte 35 sultne medlemmer fik også et par ord med fra Byrådet ved Marianne Hundebøll og fra Hanne Broe, Miljølisten. Fritz Kristensen fra LAG Odder-Hedensted udtrykte til sidst sin beundring for gennemførelse af projektet, som er det første, der har fået udbetalt LAG-midler fra LAG Odder.

Halvmætte af ord og Vikingbøf sluttede aftenen en gang sønderjysk æblekage og fri diskussion af aktuelle politiske og mere idræts/klubrelaterede emner inden den uundgåelige fælles opvask

Venlig hilsen Odder Roklub v/ Peder Würgler Hansen

Billed: fra ve. Torsten Traberg (formand) Dennis Kragh Thomsen, næstformand Anette Lahn Hansen og formand for miljøudvalget i DffR Erik Trøigaard

By | 2017-04-11T22:58:17+01:00 november 22nd, 2015|Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment