Presse: Odder Roklub vandt miljøpris

Pressemeddelelse 01.11.2015 fra Odder Roklub
Odder Roklub vandt miljøpris
Det blev Odder Roklub, der løb med GrønKlub Prisen 2015
”At forsøge på at gøre et gammelt klubhus til et nulenergihus er en stor og besværlig opgave. Men Odder Roklub har vist, at de kan følge deres vision til dørs. Det er i den grad prisværdigt, og det er også grunden til, at klubben skal tildeles Grøn Klub Prisen 2015.”
Sådan lyder begrundelsen fra formanden for Dansk Forening for Rosports Miljøudvalg, Erik Trøigaard, for at kåre Odder Roklub som vinder af GrønKlub Prisen 2015.
Kåringen vækker selvsagt glæde I Odder Roklub, og især i projektgruppen bestående af tidligere bestyrelsesmedlem, Dennis Kragh Thomsen og næstformand Anette Lahn Hansen.
”Det er et gevaldigt skulderklap at få, at Dansk Forening for Rosport påskønner vores indsats og finder vores projekt Odder Roklub- nulenergihus værdigt til en miljøpris på 10.000 kr.,” forklarer Dennis Kragh Thomsen.
At først solcelleprojektet og her i år nulenergiprojektet, er blevet til noget, skyldes både en ihærdig indsats fra de to miljøpionerer og en solid opbakning fra en miljøbevidst bestyrelse, og det har der været brug for. Når man arbejder med bevillinger af LAG-midler, er der altid et usikkerhedsmoment, fordi man som klub, selv må sørge for mellemfinansieringen, indtil LAG-midlerne bliver udbetalt. Denne gang havde klubben lagt 113.000 kr. ud for varmepumperne i et halvt år.
”Ventetiden kan godt opleves nervepirrende, selvom man formelt har fået bevillingen. Derfor var det lige dobbelt op på glædeskontoen, at LAG-pengene rullede ind på kontoen den ene dag, og at vi fik tildelt GrønKlub Prisen den næste. Det var en utrolig forløsning for os,” forklarer Anette Lahn Hansen.
Win-win-win situation
En anden glæde i forløbet har været, at Odder Roklub har haft en progressivt tænkende energipartner i Odder Kommune, og at kommunen har støttet begge projekter.
”Det har været en meget positiv oplevelse, at Odder Kommune har troet på os og har bakket vores miljøvision op. Dybest set er der tale om en win/win/win-situation for miljøet, kommunen og klubben,” forklarer Anette Lahn Hansen.
Odder Roklub har nedsat CO2-udledningen med ca. 20.000 tons pr. år, og klubbens el-regning forventes at blive nul kr. de næsten 18-20 år. Det betyder, at kommunen får færre udgifter til lokaletilskud til klubben, og at det beløb, Odder Roklub sparer på el-regningen, kan bruges til aktiviteter i klubben i stedet.
”Derfor kan vi kun opfordre alle andre klubber og foreninger til også at tænke grønt. Det giver rigtig, rigtig god mening,” understreger Dennis Krag Thomsen.
Venlig hilsen Odder Roklub

Kontaktperson Anette Lahn Hansen 2945 5422.

By | 2017-04-11T22:58:17+01:00 november 1st, 2015|Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment