Presse: Juliane Elander og Anne Lolk er klar til VM og OL udtagelse

Juliane Østrig  II 2015Juliane Elander og Anne Lolk er klar til VM og OL udtagelse

Efter 2 uger i træningslejr i Østrig er det danske Ol håb i damernes letvægts dobbeltsculler fintrimmede og i topform
VM i roning, som begynder om en god uges tid i Aiguebelette i Sydfrankrig, er det foreløbige mål for den danske ro-elite. Ud over at skulle konkurrere om ærefulde VM-titler, er VM regattaen nemlig der, hvor de nationale bådhold har muligheden for at kvalificere sig til OL i Rio de Janeiro 2016.
Odder Roklub har et stærk kort med i den konkurrence, nemlig Juliane Elander som sidder i damernes letvægts dobbeltsculler sammen med den tidligere kajak verdensmester Anne Lolk. De to piger fik en utaknemmelig fjerdeplads ved OL i London og er fast besluttet på at komme til Rio og avancere til medaljeskamlen.

Vanskelige forberedelser
Rosæsonen 2015, som kulminerer ved VM, har ikke været lige nem for det danske ro-landshold. Forberedelserne til årets World Cups har været vanskelig på grund dårlige vejrforhold i Danmark. Så de sidste ugers træningslejr i Østrig har været en kærkommen mulighed for at optimere teknik og styrke under perfekte forhold med ”blik-vand” på Stausee, Völkermarkt
Der er blevet trænet igennem fortæller Juliane. Alle kaproningens finesser er blevet gennemarbejdet. Der er kommet fart og fin rytme i letvægtsdobbeltsculleren under kyndig vejledning af den australske træner Richardson. De afsluttende tests, hvor Juliane og Anne har konkurreret mod de tunge roere har været yderst positive.
De sidste dage inden VM skal bruges på at restituere efter den hårde træning og få ladet batterierne op igen sammen med familien.

Hård konkurrence
De kommende VM bliver meget en stor udfordring for den danske letvægtsdobbeltsculler. Bådklassen regnes i forvejen som roningens hårdeste disciplin, da det er letvægtsdamernes eneste bådtype til OL.
Der er i år rekordmange tilmeldte nationer til VM, ikke mindre end 27. Det medfører, at der både skal roes indledende heats, kvartfinaler, semifinaler og forhåbentlig finaler. Så det er ikke meget, der skal gå galt før drømmen brister, og det har givet lidt ekstra sommerfugle i maven den sidste uge. OL kvalifikationskravet er en 11 plads eller bedre
”Der er fire nationer, der har skilt sig ud ved årets World cups, nemlig: New Zealand, England, Tyskland og Sydafrika. Vi føler, at udbyttet af træningslejren har bragt dem meget tæt på denne superliga” fortæller Juliane fra Østrig
Mathias Larsen fra Odder også med
Odder Roklub får også en anden deltager med til VM i Frankrig, nemlig Mathias Larsen som er blevet udtaget til letvægtsdobbeltfirer. Mathias træner for tiden med de andre ”besætningsmedlemmer” i denne båd på Bagsværd sø.
Det er en stor overraskelse, at en anden af klubbens top-roere ikke er med i VM truppen. Steffen Bonde har haft en forrygende god sæson med topplaceringer i letvægtstoer til World Cups. Han og makkeren Emil Espersen fra DSR ville være varme emner til VM medaljer, men bådtypen er valgt fra til dette VM
Der er her en uge før det går løs i Sydfrankrig passende optimisme hos Juliane Elander fra Odder Roklub. Måske kommer det sidste skub fra Team Danmarks nyeste sponsor, Rugbrøds giganten Kohberg, som i samarbejde med blandt andet Steffen Bonde har lanceret et specielt protein- og fiberrigt rugbrød til landets topatleter – måske det sunde svar på doping

Venlig hilsen
Odder Roklub v/ Peder Würgler Hansen

By | 2017-04-11T22:58:17+01:00 august 23rd, 2015|Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment