Odder Roklubs roere viser international topklasse 2017-04-11T22:58:11+01:00
Odder Roklubs roere viser international topklasse
Guldmedaljer til landsholdets letvægts-dobbeltfirer, med Mathias Larsen og Steffen Bonde i båden, og sølv til Juliane Elander. Det er det bedste, samlede resultat i klubbens historie
 
 
I Odder Roklub er hænderne i vejret oven på World Cup i Poznan. Faktisk kan man næsten ikke få hænderne ned igen, for selvom klubben er forvænt med VM-medaljer, så er det første gang, at toproerne har høstet både en sølvmedalje og to guldmedaljer på én gang.
 
”Vi er umådelig stolte af vores roere. Steffen Bondes og Mathias Larsens guldmedaljer lørdag giver forhåbninger om mere metal til VM, og Juliane Elanders og Anne Lolks sølvmedalje søndag giver tro på medaljer til OL,” lyder det fra eliteansvarlig Anette Lahn Hansen.
 
En ny guldfirer
Lørdag fik fire stolte østjyder hængt guldmedaljer om halsen ved årets sidste World Cup Poznan i Polen. Det var: Steffen Bonde og Mathias Larsen Odder Roklub, Andrej Lawaetz, Århus Roklub og Jens Noll, Hadsund Roklub.
 
Samlet udgør de et sandt, østjysk kraftværk i letvægtsklassens hurtigste scullertype: dobbeltfirer. I modsætning til den landskendte Guldfirer, ror man med to årer hver i denne bådtype.
 
Sidste år vandt dobbeltfireren bronze til VM - med Mathias Larsen, Odder, ombord. Siden da er der skiftet to mand ind på landsholdsbåden, bl.a. Steffen Bonde, men det lader båden kun til at være blevet endnu hurtigere af.
 
Ved den internationale regatta i Ratzeburg, for to uger siden, viste mandskabet gode takter ved at ro lige op med de franske verdensmestre, og derfor var der stor optimisme inden weekendens World Cup. I lørdagens finale var der da heller ikke på noget tidspunkt tvivl om, at den danske båd ville vinde. Den førte fra start til slut og henviste Holland til sølv og Norge til bronzepladsen. En suveræn sejr med hele to bådlængder.
 
"Vi er faktisk godt tilfredse med dagens løb. Vi ville selvfølgelig ønske, at Frankrig havde været her, så vi kunne have fået revanche, men den må vi have til gode til VM," fortæller Steffen Bonde fra Poznan.
 
Frem til VM, den sidste weekend i august i Rotterdam, skal mandskabet træne hjemme på Bagsværd Sø, og roerne er optimistiske.
 
Sølvmedalje til Juliane Elander
Hvor besætningen i dobbeltfireren først er ved at lære hinanden at kende, har Juliane Elander og makker Anne Lolk, DSR, i den danske letvægtsdobbeltsculler roet sammen i godt fem år nu, og nu er OL-formen også ved at indfinde sig.
 
Da de lørdag kvalificerede sig til finalen ved at slå verdensmestrene fra New Zealand, lovede de to roere, at der skulle komme endnu et fedt ræs i søndagens finale. Det kom til at holde stik.
 
"Vi har aldrig roet bedre end vi gjorde de første 1000 meter i dag - det var megafedt, og vi kan stadig blive bedre. Det her er et super afsæt til sidste etape frem mod OL,” forklarer en optimistisk Juliane Elander, efter at den danske duo har fået World Cup-sølvmedaljen hængt om halsen.
 
Det fik de efter et intenst løb, hvor Juliane Elander og Anne Lolk lagde ud som lyn og torden frem til 500-meter mærket, hvor de førte med ¾ bådlængde. Herefter skruede hollænderne op for tempoet og ved 1000-meter mærket havde de halet godt ind på danskerne, mens New Zealand haltede lidt bagud i medaljeracet. De øvrige nationer: Italien, Polen og Irland kunne slet ikke følge med i det opskruede tempo.
 
Ny personlig og dansk rekord
Ved 1500 meter nåede Holland danskerne, og fra 1750 meter trak de fra i et tempo, som skulle vise sig at give dem en verdensrekord. Juliane og Anne hang ihærdigt på. Danskerne tabte ganske vist med knap 1,5 sek. til hollænderne men slog de New Zealandske verdensmestre for anden dag i træk. Der var derfor ingen ærgrelse at spore hos de to danske roere, der jublede med hænderne oppe over hovedet.
 
”Det blev sølv, men det er jo fedt at slå personlig rekord med fem sekunder og samtidig sætte Danmarks¬rekord. Alt spillede i dag, og vi er nu totalt toptunede til træningslejren i Völkermark her i juli måned,” jubler den 37-årige Odderroer.
 
Der bliver megen roning at følge i august måned med både OL og VM, og i Odder Roklub glæder man sig over at det er muligt at plante Odder så solidt på det sportslige verdenskort.
 
”Det ligger helt klart, at uden den solide, lokale opbakning fra kommunen og klubbens sponsorer, så ville det slet ikke være muligt for en lille klub som vores at beholde så skarpe, internationale roere i klubben,” understreger Anette Lahn Hansen.
 
 
Følg og like gerne Juliane og Anne frem mod OL på
https://www.facebook.com/odderroklub
https://www.facebook.com/landsholdetironing
https://www.facebook.com/annelolkogjulianeelander
 
Og Steffen og Mathias frem mod VM på
https://www.facebook.com/letvægtsdobbeltfireren
https://www.facebook.com/landsholdetironing