Kajaktur Tørring-Klostermølle

Nu starter tilmeldingen til årets traditionelt mest populære og velbesøgte tur fra Tørring til Klostermølle.

Turen er ca. 42 km i medstrøm, hvilket umiddelbart lyder af meget, men i praksis er absolut overkommeligt for de allerfleste af klubbens kajakroere.

Vi mødes i klubben lørdag, den 22. august - ikke kl. 07.30 som anført i kalenderen men allerede kl. 07.00 - og kører først til Klostermølle, hvor vi placerer en bil. Herefter forsætter vi til Tørring, hvor vi går i vandet ved teltpladsen. Almindeligvis sidder vi i kajakkerne kl. 09.30. Herefter går turen ad en af Danmarks smukkeste og mest varierede vandveje til Klostermølle. Undervejs har vi 3 stops (Åle teltplads, Gudenå Camping og Vestbirk Kraftstation). Det vil sige, at turen er 4 etaper af ca. 10 km.

Fra Klostermølle går turen tilbage til Tørring for at hente biler og Kajaktrailer og vi plejer at være tilbage i Saksild ved 20-tiden.

Sejlads på denne del af Gudenåen er underlagt restriktioner af hensyn til naturbeskyttelsen. Der skal derfor købes licens til besejlingen, hvilket koster kr. 150,- pr. deltager, hvortil kommer kørepenge. Når jeg kender antallet af deltagere, sørger jeg for at købe licenser.

Dette er normalt tursæsonens absolutte højdepunkt. Snyd ikke dig selv for denne oplevelse.

Tilmeld dig straks på Rokort og kom med på en spændende og super-hyggelig tur i gode venners lag.

Torsten

By | 2015-08-12T19:58:46+01:00 august 12th, 2015|Aktivitet, Kajak|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment