Juliane Elander valgt til DIF’s etiske komité

Pressemeddelelse fra Odder Roklub til denne nyhed fra DIF

https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/medlemmer-af-idraettens-etiske-komite-er-udpeget?publisherId=1874227&releaseId=13580857

 

Juliane Elander, Odder Roklub, valgt til Idrættens Etiske Komité

En megastor hæder er tilfaldet Odder Roklubs toproere Juliane Elander Rasmussen

Hun er valgt som dansk idræts repræsentant til Idrættens Etiske Komité med tilhørende whistleblowerordning. Det er Danmarks Idrætsforbund, der står bag udnævnelsen.

Juliane Elander ser frem til arbejdet, som starter til årsskiftet.

”Det er en stor ære at være blevet udnævnt til etisk komité. Det er et vigtigt område. For mig har processen altid været vigtig, og det er vigtigt, at man opfører sig ordentligt. Også i jagten på guldmedaljer og i den optimering, det kræver. Sport er passion, for mange - for atleten, for træneren, for supportere og for fans. Derfor kan der være mange forskellige agendaer, som ikke altid tager atletens trivsel i betragtning,” fortæller hun.

I Odder Roklub vækker udnævnelsen glæde - men ikke megen undren.

”Vi synes, at det er en stor cadeau til rosporten, at det er en roer er valgt til posten og i særdeleshed, at det er vores eliteroer, der er håndplukket og valgt til denne tillidspost. Vi har altid set Juliane Elander som en unik rollemodel med høj moral,” forklarer formand Michael Brandt, Odder Roklub.

”Vi forstår til fulde valget af Juliane, for vi kender hendes unikke evne til at forene elitesport med gammeldags dyder som loyalitet, høj personlig integritet, lokal forankring og evnen og lysten til at dele ud af sin sportslige viden og kunnen. Hun er en unik sportskvinde med en fantastisk personlighed,” fortæller formanden.

Odder Roklub roser den 40-årige toproer, for aldrig at have udviklet elitært, sportsligt tunnelsyn. Hun har derimod været parat til at deltage i klubbens arrangementer: 24-timers roning, oplæg i klubben, klubture, Open By Night mv. selvom hun har boet i København i snart 20 år.

Derudover har hendes hjem har i årevis været fast indkvarteringssted for ungdomsroere, når de er i København, og hun er også med til at udvikle sin klub som med fx Like A Girl Camp.

I år er hun faktisk også en del af bestyrelsen.

De sportslige meritter

Juliane Elander kender topsporten indefra. Hun er letvægtsroer og i besiddelse af fem VM-medaljer og har været til OL (foreløbig) fire gange. Den seneste VM-medalje af sølv vandt hun i 2018 i dobbeltfirer.

I 2019 er hun bl.a. blevet dansk mester i singlesculler, er regerende Europa- og Danmarksmester i ergometerroning, er blevet nr. 11 til EM i dobbeltsculler og har sat verdensrekord i ergometerroning.

Lige nu træner Juliane Elander frem til verdens største regatta, Head og the Charles, i Boston, hvor hun dels skal ro singlesculler, dels ro mixed med den danske VM-guldvinder fra i år Sverri Nielsen.

By | 2019-10-06T00:50:43+01:00 oktober 4th, 2019|Aktivitet, Bestyrelse, Elite, Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment