HISTORIEN LEVER VIDERE

Dåbs video fra Odder Kommune

Tak for en smuk og inspirerende video.

 

HISTORIEN LEVER VIDERE

Det var en dejlig solglimtende fladtvandsdag ved Saksild Strand i mandags, hvor Odder Roklub holdt dåb for klubbens fire nye coastalbåde.

50 gæster deltog i dåben og den efterfølgende kick off reception for projektet Høj Puls og Store bølger. Selv dåben blev holdt i strandkanten, og derefter var coastalbådene på vandet med klubbens instruktører samt eliteroerne Juliane Elander og Christina Pultz.

 

"Vi havde aldrig fået coastalbåde, hvis det ikke havde været for NordeafFonden og det er en unik saltvandsindsprøjtning for klubben her i år, hvor vi fylder 75 år. Coastalbådene kan pludselig gøre hver dag til en rodag," understregede tovholder på projektet Anette Lahn.

De fire gudmødre, der var inviteret til at foretage den officielle dåb. var valgt, fordi klubben gerne ville vise, hvor meget den sætter pris på dels donationen dels på klubbens kvindelige eliteroere. Både må jo kun have kvindenavne.

 

Filialdirektør John Møller, Nordea Odder, døbte" Nordea F.".  Juliane Elander, forestod også en dåb, og det gjorde Christina Pultz også. De to både kom til at hedde henholdsvis "Juliane E" og "Christina P." og til sidst døbte Julies Poulsens far, Peter Poulsen, "Julie P," fordi hun pt er i USA på et sports scholarship.

 

"Vi mener, at det er en god måde, at hædre både NordeaFonden og klubbens eliteroere på, Nu kan Coastal- fortællingen og elitehistorien leve videre i klubben gennem vores både i fremtiden, når nye medlemmer spørger. hvorfor hedder både Nordea F, eller Juliane E, eller... Det er jo godt at holde fast i klubhistorien i et jubilæumsår," fortæller Anette Lahn.

 

Med fire fine, røde navneskilte på bådene havde klubbens nyudklækkede coastalinstruktører, derefter den først flok coastalkaniner på vandet, mens der blev holdt reception og spist sandwich i klubben.

By | 2019-06-18T18:37:29+01:00 juni 18th, 2019|Aktivitet, Coastal|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment