Generationsskifte på plads i Odder Roklub

Pressemeddelelse fra Odder Roklub:

 Nye folk ved roret som formand og kasserer efter dette års generalforsamling

Ny formand i Odder Roklub er 48-årige Dennis Kragh Thomsen. Han sad frem til 2016 i bestyrelsen i flere år. Bl.a. var han en del af den arbejdsgruppe, der skaffede klubben solenergi og senere også varmepumper, og han var et meget aktiv bestyrelsesmedlem og samtidig konkurrenceroer.

Den nye formand har været ude af klublivet i nogle år, men har i vinter været aktiv roer igen sammen med sin søn – så aktiv, at han vandt bl.a. bronze til DM i sin aldersgruppe. Dennis Kragh Thomsen blev valgt in absentia og med behørig fuldmagt, da han var på skiferie.

 

En sund økonomi

Valget fandt sted efter, at Torsten Traberg havde takket af som formand efter 18 år som skiftevis formand og kasserer.

”Det er tid, at jeg trækker mig pga. andre forpligtelser, men det har været spændende at være med til at udvikle klubben, og jeg takker for godt samarbejde og den tillid medlemmerne har vist mig. Jeg glæder mig over at kunne aflevere en klub med en sund økonomi til den kommende bestyrelse, og ønsker den god vind” understregede han sin beretning.

Torsten Traberg blev hyldet på behørig vis for sin kæmpe indsats som formand, for at sætte Odder Roklub og Odder Kommune på landkortet, og for at skabe en ny og moderne klub, hvor der er plads til alle typer roere: Ungdomsroere, elite, motionsroere, kajakroere og seniorroere.

 

Ny, men tidligere, kasserer

Kasserer Maibritt Lindstrøm modtog heller ikke genvalg, og ny kasserer blev Charlotte Kissow. Hun har tidligere siddet på kassererposten, så her bliver også roklubben godt kørende.

Genvalgt til bestyrelsen blev klubbens næstformand Linda Krüger, Mette Bloch, Ingerlise Rasmussen (tidl. formand) samt Peter Poulsen, som alle har ydet en stor indsats i det forgangne år. Der var desuden nyvalg til Simone Sørensen, som er et frisk pust i bestyrelsen, da hun er valgt i sin egenskab af mor til en af klubbens ungdomsroere.

Lise Illum og Palle Frostholm havde valgt ikke at genopstille til bestyrelsen, men de fortsætter i IT-gruppen. Odder Roklub har for øvrigt en ny struktur på bedding, hvor mere af arbejdet netop skal foregå i klubbens udvalg.

Som suppleanter blev valgt Peer Smed og Klaus Amby, så samlet set er roklubben er godt på vej med et generationsskifte.

 

De 40 deltagere i generalforsamlingen kunne, efter veloverstået generalforsamling og en kop kaffe, tage hjem i sikker forvisning om, at klubben nu kan udvikle sig videre. Samtidig kan de glæde sig over, at såvel bestyrelsen, det nyrenoverede klubhus samt det udbyggede kajakhus er helt i top.

 

Billeder fra ordinær generalfrsamling 2023, hvor Torsten Traberg takkede af som formand.

About the Author:

Leave A Comment