Fem guld og to bronze til Odder Roklub i Sorø

Sorøregatta er Danmarks største regatta med deltagere fra Danmark, Norge, Sverige og Japan. Deltagerne er primært juniorroere, selvom der også er en del seniorklasser

 Odder Roklub stillede med syv juniorer og en senior til dette års Sorø Regatta, som havde imponerende 580 deltagere.

Inden afrejsen til Sorø, havde Odder Roklub holdt den årlige rolejr for uroerne.

”Vi havde 11-12 roere med på lejren i år, og de var på vandet to gange hver dag. De har klaret det så fint og har rykket sig så meget romæssigt. Det har været en fornøjelse, forklarer ungdomsleder og formand for Odder Roklub, Michael Brandt.

Ud over det, så har de unge selv været med på madhold og opvaskehold.

”Ikke noget piveri dér. Det har været helt igennem positive og er gået helhjertet til opgaven,”  understreger Michael Brandt.

 

Dansk Forening for Rosport på besøg

Mens de unge holdt rolejr, kom Dansk Forening For Rosports udviklingskonsulenter forbi, og de var meget imponerede af, at Odder kan have så god en ungdomsafdeling og udklække så mange landsholdsroere..

”De vidste nemlig ikke, at Odder Roklub er den eneste roklub i Danmark, hvor roerne går i bådene ude i vandet. Alle andre steder har men en bro at gå i vandet fra. Det var de synligt imponerede over,” forklarer Michael Brandt.

 

Talentmassen spirer

Torsdag pakkede de unge rolejre sammen og satte scullerne på traileren, og fredag gik turen til Sorø, hvor de og de medrejsende forældre satte en ny camp op, så de var klar til at ro om medaljer både lørdag og søndag.

Lørdag blev der roet indledende heats og A-B-C-D finaler på ordinær vis. Søndag blev der, pga. de mange tilmeldinger og vejret, kun roet afdelinger, hvor kun vinderne fik medalje.

”Det er gået utrolig godt for vores roere, der er en stor talentmasse, der spirer. Lørdag, havde vi fem deltagere, der kvalificerede sig til A-finalerne. Det var langt over forventning. Vi havde også nogle helt nye roere med, og de har også brilleret og endda vundet medaljer, ” forklarer Michael Brandt.

Medaljehøsten blev på to guldmedaljer til Mette Leitzke i senior A dobbeltfirer, hvor hun roede med tre roere fra Odense Roklub. Lillesøster Trine Leitzke vandt også guld i dobbeltfirer i U17-klassen sammen med tre roere fra Bagsværd, KR og Silkeborg. Caroline Sejersen og Anne Bech Asaa vandt også guld i dobbeltsculler søndag i U15-klassen.

På herresiden var det Anton Østergaard-Clausen, der sugede fleste medaljer til sig i U17-klassen. En bronzemedalje i singlesculler lørdag og en guldmedalje søndag. Nor Goslar vandt også bronze i singlesculler U13 lørdag.

Selvom ikke alle vandt medaljer, levede de til fulde op til klubbens hashtag #odderhardesejesteroere, fx fik Noah Mikkelsen en flot sjetteplads sammen med Anton Østergaard-Clausen i dobbeltsculler og Pi Goslar fik en andenplads i dobbeltsculler sammen med Trine Leitzke søndag.

 

Sorø Regatta- tillykke med de flotte resultater.

Den fulde resultatliste kan ses herunder

For ikke så rokyndige kommer her en hurtig oversættelse til de bådtyper, som roerne deltog i.

1x= singlesculler

2x= dobbeltsculler

4x =dobbeltfirer

MetteLeitzke Sørensen, Senior A

Lørdag:

I 4x med tre roere fra Odense GULD (nr.1)

Søndag:

I 4x med tre roere fra Odense GULD (nr.1)

Trine Leitzke U17

Lørdag: I 1 x en 5. plads

I 2x med Pi Goslar en 4. plads i B-finalen. (nr. 10)
Søndag: I 1X en 4. plads i sin afdeling (nr.4)

I 2x med Pi Goslar en 2. plads i deres afdeling. (nr.2)

I 4x med roere fra Bagsværd, KR og Silkeborg. GULD

Anton Østergaard-Clausen, U17

Lørdag:

I 1x BRONZE

I 2x sammen med Noah Mikkelsen en 6. plads

Søndag:

I 1x i sin afdeling GULD

2x med Noah Mikkelsen en 3. plads deres afdeling

Noah Mikkelsen, U17

Lørdag:

I 1x en 2.plads i C-finalen (nr.14)

2x med Anton Østergaard- Clausen en 6. plads

Søndag:

I 1x en 4. plads i sin afdeling (nr.4)

I 2x med Anton 3. plads i deres afdeling (nr.3)

Pi Goslar, U17

Lørdag:

I 2x med Trine Leitzke en 4. plads i B-finalen. (nr10)

Søndag:

I 2x med Trine Leitzke en 2. plads i deres afdeling (nr.2)
Nor Goslar, U13

Lørdag:

I 1 X BRONZE

Søndag.

I 1X en 4. plads

Caroline Sejersen U15

Lørdag:

I 1x en 2. plads i C-finalen. (nr.14)
I 2x med Anne Bech Asaa en 4. plads (nr. 4)
Søndag:  2x med Anne Bech Asaa GULD
Anne Bech Asaa U15

Lørdag:

2x med Caroline Sejersen 4. plads i A -Finalen

Søndag: 2x med Caroline Sejersen GULD

 

 

By | 2019-07-13T13:02:15+01:00 juli 13th, 2019|Aktivitet, Pressemeddelelse, Ungdomsroning|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment