Fælles tur for kajakroer og roere

En pause i det skønne vejr

Inriggerroere på vandet

Rotur på Kruså

Så er alle inkvarteret
Odder Roklubs sommertur bød traditionen tro på lige dele motion, naturoplevelser og socialt samvær

Kongeskibet Dannebrog gør det. Skoleskibene Danmark og Georg Stage gør det, og Odder Roklub gør det også…tager på sommertogt.
Traditionen i roklubben er gammel, og de seneste år har turene været for både roere og kajakroere, og turene har været en stor succes. Destinationerne har været Weseren i Tyskland, til Limfjorden og København.
I år bookede en flok energiske kvinder på forhånd hovedparten af klubbens kajakker og en inriggerbåd (træbåd) i Flensborg Roklub, og da afrejsedatoen oprandt, pakkede de kajaktraileren og drog af sted på en fire dages tur til Flensborg Fjord.
”Det var en rigtig dejlig tur, som indeholdt både lange roture, en rotur på Krusåen og fælles aftenroning med Gråsten Roklub. Fjorden viste sig nogle steder fra sin “flade “ side, men vi mødte også udfordringer i bølger og strid vind,” fortæller en af kajakroerne,Vibeke Agger.

Roerne fik ny udfordringer
”Hvordan er det lige, at man får en 130 kg tung båd ned fra en hylde med en palleløfter?”
Det var en af de udfordringer, de fire inriggerroere stod overfor inden de overhovedet kom på vandet, men det lykkedes nu i fin stil, fordi en af pigerne havde skjulte palle-talenter.
En anden og større logistisk udfordring var, at inriggerholdet kort før afgang blev ramt af et afbud pga. sygdom. Problemet er, at man skal være fire mand og en styrmand i en fireåres inrigger. Man må ganske enkelt ikke ro med et tomt sæde.
Inriggerroerne måtte derfor ud og afprøve nye roformer. De roede først – i en for dem ny bådtype med dobbeltårer – en gig med tre roere plus en styrmand.
”Det var ikke let!,” lød meldingen efterfølgende, og det var da heller ikke noget, de kunne gøre, når de skulle følges med de hurtige kajakpiger på langtur. Heldigvis var der to af de sidstnævnte, der også har kørekort til inrigger, og de vikarierede beredvilligt på den tomme plads.
Senere fik roerne mulighed for en aften at få sæderne fyldt op med roere fra Gråsten Roklub, og på den tur blev Odderroerne udfordret med en gedigen omgang turboroning. Det var hårdt, sjovt og gav sved på panden.
Ved samme lejlighed fik kajakroerne følgeskab af havkajakroere fra Gråsten Roklub, som i dagens anledning måtte ro lidt tættere på kysten, end de er vant til. Odder Roklubs kajakroere ror nemlig turkajakker, der ikke må gå så langt til havs.

Gæstfri roklub
Roerne fra Odder var indkvarteret i Flensborg Roklub på luftmadrasser af varierende tykkelser, og de havde kvarter i klubbens styrketrænings- og ergometerrum og på altanen.
Odderroerne fyldte det meste af klubhuset, men følte sig meget velkomne, og de talte en del med de Flensborgroere, der mødte op for selv at ro i det dejlige sommervejr.
Det karakteristiske for Odder Roklubs ture er, at de består af lige dele motion, naturoplevelser og socialt samvær.
Derfor blev der også tid til andet end roning. De fire dage bød på sol, sommer, badestrand, øvandring på den lille idylliske Okseø. til shopping, aftensmad på Flensborgs bedste restaurant samt en spadseretur i Gråsten Slotspark – og selvfølgelig aftenhygge i Flensborg Roklub.
Turen var præget af god stemning og højt humør, og årets turdeltagere har allerede talt om, hvor de kan tage hen næste år…og næste år… og næste år…..

Billedtekster: Billedet fra Flensborg Roklub.
Turdeltagerne var fra venstre. Anne Hels, Vibeke Agger, Anne Wiese, Anna Karin Elander, Berit Juul, SanneLarsen, Charlotte Kissow, Joan Rathlou, Lis Petersen og Else Tarp. Fotograf Marianne Nørgaard er af indlysende grunde ikke med på billedet.

Øvrige billeder er tekstet som titel.

By | 2017-04-11T22:58:18+01:00 juli 5th, 2015|Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment