DM i Coastalroning udsat til 2021

I Odder Roklub har vi siden oktober forberedt os på og glædet os til at afholde DM sammen med Dansk Forening for Rosports Coastaludvalg.
Sådan skulle det desværre ikke være - det er med stor ærgrelse, at vi må aflyse eller rettere udsætte mesterskaberne til 2021 pga coronasituationen.

 

Pressemeddelelse fra Odder Roklub om aflysning af DM i coastalroning

Efter grundige overvejelser og drøftelser er Odder Roklub og Dansk Forening for Rosports (DFfRs) coastaludvalg blevet enige om at aflyse årets DM-regatta i coastalroning den 5. september

 

”I lyset af den seneste udvikling af Covid-19 med markant stigning i antal smittede – ikke mindst i Østjylland – og myndighedernes skærpede meldinger og retningslinjer, finder vi det desværre nødvendigt at tage ansvaret på os og aflyse mesterskabet,” understreger Peter Froskov, fmd. DFfRs Coastaludvalg og regattachef Peter Poulsen, Odder Roklub.

 

DM i coastaroning skulle have fundet sted den 5. september i Trekantområdet ved Saksild Strand.

 

Aflysningen sker såvel for at undgå en unødig risiko for smittespredning, ved at bringe roere fra hele landet sammen, som af sportslige hensyn. DM-regattaen ville blive underlagt så væsentlige coronarestriktioner og så mange ændringer i afviklingen, at det uundgåeligt ville amputere den sportslige værdi af dette års DM og Danish Open.

 

”Vi er meget ærgerlige over at måtte aflyse, da rammerne for et fantastisk stævne var helt på plads. Vi ved jo også, at mange roere havde glædet sig til at konkurrere ved Saksild Strand. Forberedelserne går dog ikke til spilde, da vi og Odder Roklub inviterer til Danish Open Coastal Rowing/ DM i Coastal samme sted i september 2021,” forklarer Peter Froskov, DFfR.

 

Odder Roklub og DFfRs coastaludvalg har også fået opbakning til aflysningen fra roforbundets forretningsudvalg, og nu håber klubben på forståelse for aflysningen fra både tilmeldte deltagere og fra lokalområdet.

 

”Vi har meldt baggrunden for aflysningen ud til Odder Kommune, klubbens sponsorer og de mange frivillige hjælpere i dag, og de bakker heldigvis vores beslutning op.  Vi er privilegerede, at vi lever i et så positivt og støttende lokalsamfund. Det luner også at vide, at Odder Kommune og klubbens trofaste sponsorer er med igen til næste år, for det har været en lang og svær proces at aflyse. Vi havde set sådan frem til at afholde vores først DM og til at kunne vise toproning på Saksild Bugt,” forklarer Anette Lahn, Odder Roklub.

 

Viceborgmester Lone Jacobi, Odder Kommune, havde også glædet sig. Hun skulle have holdt åbningstalen til DM på Trekanten på Saksild Strand, og hun har følgende kommentar til aflysningen

”Jeg synes, at det godt at se den ansvarlighed, Odder Roklub udviser. Man har fulgt coronaudviklingen nøje, har taget bestik af situationen og har taget den eneste fornuftige beslutning: at aflyse.”

By | 2020-08-13T17:23:39+01:00 august 13th, 2020|Aktivitet, Coastal, Pressemeddelelse|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment